Ako na správnu starostlivosť?
BLAHOŽELÁM !
Ak ste v tejto sekcii, rozhodli ste sa spraviť veľký krok, a priviezť do Vašich životov úžasného tvora, ktorý bude schopný tak úprimnej a nezištnej lásky.
Ako každé šteniatko, aj dospelý psík, potrebujú vo svojich prvých mesiacoch u vás, zvýšenú starostlivosť a pozornosť.
Základom správneho vývoja a zdravia, je kvalitná strava a správna starostlivosť. Každý dobrý chovateľ, či útulok, Vám dá vedieť, na akú stravu je psík zvyknutý, a v ktorej je dobré pokračovať a meniť ju postupne (podľa veku, či zdravotného stavu).
Ale poďme sa venovať starostlivosti o kožu a srsť psíka :)
Počas celého svojho psieho života, bude psík absolvovať v rôznych intervaloch česanie, kúpanie a strihanie srsti (ak je to plemeno, ktoré sa strihaním upravuje). U väčšiny psíkov nie sú veľmi obľúbené, a práve preto je dobré, ba priam nevyhnutné, pripraviť svojho nového člena rodiny na tieto úkony už od malička, resp. čo najskôr.
Psíka už od prinesenia oboznamujeme s hrebeňom, kefou, vodou a fénom. Čím lepšie ho doma pripravíte, o to ľahšie to zvládne v salóne.
A kedy navštíviť salón?
1. návštevu salóna by šteniatko malo absolvovať čím skôr, teda od 3 mesiacov. Postupné zvykanie na salónnu úpravu je v mladom veku omnoho jednoduchšie. Zároveň je srsť a koža psíka stále udržiavaná a teda sa vyvíja zdravá. Drobné úpravy hlavičky, labiek a hygienický strih sú na začiatok ideálne. A nezabúdame strihať pazúriky !!!
Tak poďme na to :)
-šampón, kondicionér, uterák, fén, hrebeň a kefu podľa druhu srsti, prostriedky na čistenie očí a uší psíka
-šampón- áno, šteniatka sa kúpu. Vyberáme podľa druhu srsti psíka alebo jemný pre šteniatka. Šampónujeme vždy na 2x. Prvým kúpeľom zbavíme srsť a kožu nečistôt, následne opláchneme a druhým kúpeľom už umývame dočista. Nedajte sa obalamutiť svojim okom. Aj keď máte pocit, že druhé šampónovanie už nie je potrebné, umyte ho. Psík bude dokonale čistý a vydrží dlhšie voňavý.
Psíka sa snažte umývať šampónom 1x mesačne- je to doba, kedy sa u psíka menia kožné bunky, a tie odumreté je potrebné odstániť.
-kondicionér- NEVYNECHÁVAJTE, JE TO NUTNOSŤ !!! - kondicionér je veľmi dôležitý. Ako pre dlhosrsté plemená, tak aj pre krátkosrsté . Pre krátku srsť, je dokonca ešte dôležitejší, keďže krátka srsť neposkytuje koži takú ochrannú funkciu ako dlhá, a tak musíme psíkovi pomáhať spravnou starostlivosťou. Kondicionér uzatvára kutikuly na chlpe, ošetruje a vyživuje po použití šampónu, ktorý vysušuje kožu a chlpy (áno, aj jemný šampón vysušuje). Bonusom Vám bude jemná a voňavá srsť, ktorá sa bude omnoho jednoduchšie rozčesávať a vydrží dlhšie čistá.
-bezoplachový kondicionér- skvelý pomocník medzi kúpaniami a pri každom česaní (ošetrí a prevonia srsť) . Uľahčí vám prečesávanie a rozčesávanie a tým sa srsť nebude ničiť. Pozor, nenahrádza klasický kondicionér po šampónovaní, je to dodatočná starostlivosť.
-uterák a fén- na koré treba psíka pomaly zvykať. Čím dlhšiu srsť psík má (hlavne srsť s podsadou a dlhá srsť), o to podstatnejšie je, aby ste srsť sušili fénom dosucha po okúpaní. Prečo? Pod mokrou srsťou, sa môžu tvoriť kvasinky a zapareniny, ktorých zbaviť sa, je niekedy veľmi náročné (momentálne už poskytujeme ozonoterapiu, ktorá na ne pôsobí priam zázračne). Nehovoriac o tom, že psík si miesta neustále vylizuje a ešte si to zhoršuje. Takže sušte !
-hrebeň a kefa- hrebene a kefy sa rovnako vyberajú podľa druhu srsti. Nuž, s nimi sa bude Váš psík stretávať najčastejšie. Niekto každý deň, niekto min. 1x za týždeň. Aby ste so psíkom počas česania nebojovali, je vhodné česať ho, aj keď vlastne ešte nie je čo :) Základ je, zvyknúť psíka na úkon česania, ukázať mu, že keď je srsť rozčesaná a bez uzlíkov, nebolí to. Začínajte po častiach, češte až po kožu (nie len pobehať navrchu) a s odmenami. Spravte si z česania taký svoj rituál a budujte si spolu vzťah. Je to základ správnej starostlivosti. Preto nečakajte dlho a hrebeň si zabezpečte hneď na začiatku. A používajte ho !
Ak je srsť zacuchaná a splstnatená, ničí sa, koža nemôže dýchať, zaparuje sa, môže svrbieť, až bolieť.
-prostriedky na čistenie očí a uší- denno denne majte po ruke vatový tampónik a starajte sa o očká svojho chlpáča. Poďakuje sa vám. Veľmi účinné sú na to vyvinute čističe, ktore nie len čistia a rozpúšťajú ospalky, ale pri pravidelnom používaní zároveň vytvárajú pod okom jemný film, na ktorom sa slzičky tak neusádzajú a tým predchádzate možným zápalom, neželanému sfarbeniu a nepríjemnostiam. Pri čistení uší, treba byť trošku opatrnejší a na prvýkrát si to dať radšej ukázať, aby ste psíkovi neublížili. Každopádne, mať doma čistič uší a vedieť ho používať, je len dobre. Keď po príchode z prechádzky vyzerajú ako malé prasiatka, nuž, šup do vane a nezabudnúť na uši . Kvalitné produkty udržujú ucho v dobrej kondícii a nevysušujú ho.
S výberom vhodnej domácej starostlivosti vám rada poradím.